Bayer

Bayer

Bayer

İlaç sektörü acısından dünyada en çok kullanılan ve aspirin in ilk üreticisi olarak Alman ilaç ve kimya kuruluşu 1863 yılında Friedrick Bayer ve Johan Friedrick Weskott tarafından Almanya da kurulmuştur. Daimler

Bayer

Bayer Ne Üretmektedir?

Bayer kimyasallar, sağlık ürünleri, biyoteknoloji ürünleri, tarım ürünleri gibi birçok ürün yelpazesine sahiptir. 2003 te yeniden yapılanmaya giden 4 tane yapı oluşturarak tekrardan iş bölümlerine ayrılmıştır. Bunlar cropscience, healthcare, materialscience ve business servis olarak bilinmektedir. Almanya da piyasa değeri 78,56 milyar Euro ve 117 binin üzeri çalışana sahiptir.

Şirket Frankfurt Borsasında işlem görmektedir. Bayer hisseleri 2011 ve 2015 inişli ve çıkışlı bir grafik çizerek ilerlemiş ve 2015 yılında tarihi seviyesini görmüştür. Ayrıca diğer şirketler gibi 1990’larda küreselleşme ve yapısal değişimin getirdiği zorluklarla test edildi. 1989 da Almanya ve Doğu Avrupa da yaşanan politik değişikliklerin ardından stratejik kararlar alıp gelecek vaat eden pazarlara yöneldi. Alman ilaç şirketine ABD’li tarım şirketinden de satın almak için bir teklif gelmiştir.

Alman ilaç devi bu teklife iki büyük şirketin çok daha büyük bir oluşum olmasına sıcak bakarak açıklamaları şu şekilde ABD’li Monsantro şirketinin satın alımı ile birleştirerek güçlü bir tarım lideri oluşacağını ifade etmiştir. İlaç devi tohum ve tarım ilaçları üreticisi Amerikan Monsantro şirketini 66 milyar dolara satın aldığını açıklamıştır. Bayer (BAYGN) 2021 yılının sonuna kadar sosyal açıdan uygun bir program kapsamında işçi sayısı azaltılacak.

Alman Borsasındaki Yeri

Alman borsasında yerini DAX 30’daki hisseler arasında önemli bir yer edinmektedir. 53,68 seviyesi ile gösterilmektedir. Şirket 2020 mali yılında2019 mali yılına göre %4,93 oranında düşüş yaşamıştır. 41,49B seviyesine gerilemiştir net gelir olarak %356,54 oranında gerileyerek -10,49B seviyesine gerilemiştir. Fakat şuanda Alman dax 30 endeksinde en çok değer kaydeden ürünler arasında Bayer (BAYGN) olarak geçmektedir.