Dax Endeksinde Nasıl İşlem Yapılır ?

Dax Endeksinde Nasıl İşlem Yapılır ?

Dax Nedir ?

DAX endeksi, 1988 yılında Frankfurt’ta kurulan ve Almanya’nın en büyük 30 hissesini içeren ve Avrupa’nın en büyük ikinci borsası olan Alman borsasının en önemli endeksidir. Bazı şirket içerikleri; Allianz, Commerzbank, Deutsche Bank, Lufthansa, Siemens, Volkswagen. Alman ekonomisinin önemli bir göstergesidir, bunu piyasa uzmanları ve yatırımcılar izlemektedir. Alman DAX endeksinde işlem gören hisselerin fiyatı Euro cinsindendir.

Dax Endeksinde Nasıl İşlem Yapılır ?

Dax Endeksinde işlem yapabilmek kesinlikle bir aracı kuruma ihtiyaç vardır. Global bir piyasa olduğundan dolayı Türkiye’de Borsa ve bankalar üzerinden işlem yapılmıyor. Avrupa’nın en büyük borsa endekslerinden DAX endeksine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, aracı kurum üzerinden döviz piyasasına kolaylıkla yatırım yapabilirler. Hafta içi 09:00 – 23:00 saatleri arasında 1: 400’e kadar kaldıraç kullanarak ve masaüstü uygulamalar ve mobil cihazlardan gerçek zamanlı verileri takip ederek işlem yapmak çok pratiktir. Ayrıca Dax endeksinin her iki yönde yükseliş ve düşüşü için aynı anda pozisyon açabilirsiniz. Döviz piyasasında Dax Endeksinin kodu GER30‘dur.

Dax Endeksinde Nasıl İşlem Yapılır ?

Dax Endeksinde Nasıl İşlem Yapılır ?

Dax Endeksinde İşlem Gören Şirketler

Alman Menkul Kıymetler Borsası, dünyanın en büyük borsalarından biridir. Ticaret hacmi ve alım satım hisse senetleri açısından bu çok zengin bir borsadır. Amerikan borsasında işlem gören bazı şirketlerin hisseleri eş zamanlı olarak Alman borsasında işlem görüyor. Literatürde buna çift liste denir. Bazı yabancı şirketler de dünyanın en büyük borsalarında listelenmiştir. Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ? İkili listelemeler yatırımcılara bazı avantajlar sağlar çünkü her ülkedeki / bölgedeki borsalar kendi para birimlerinde alım satıma izin verir. İki borsada farklı para birimlerinde işlem gören hisse senetleri arbitraj fırsatı sağlar. Altcoin Nedir? NFT Nedir? Örneğin, AHLA koduyla Alman Borsası’nda işlem gören Alibaba hisseleri de Amerikan Borsası’nda BABA kodu altında işlem görüyor. Almanya’da işlem gören hisse senetleri Euro ile, Amerikan Borsası’nda işlem gören hisseler ise ABD doları ile işlem görmektedir.

NASDAQ 100 Endeksine Nasıl Yatırım Yapacağınız Konusunda Bilgi Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayın

Dax Endeksine Nasıl Yatırım Yapacağınız Konusunda Bilgi Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayın

Uluslararası Yatırım Sektöründe Lider İsimler ile Çalışmak İsterseniz Bizlere Buradan Ulaşabilirsiniz

Gerçek zamanlı dax indeks verilerini görüntülemek ve bir demo ortamında test etmek için bir deneme hesabı açabilir ve piyasa özellikleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Dax Menkul Kıymetler Borsası 1.000’den fazla şirket ile işlem yapmaktadır. Buraya tıklayarak hesap işlemi için bilgi alabilirsiniz.