DAX Endeksini Etkileyen Faktörler

DAX Endeksini Etkileyen Faktörler

Almanya piyasası deyince yatırımcıların aklına kuşkusuz DAX endeksi gelir. Yatırım platformlarında Türk yatırımcılarında mutlaka yatırımda bulunduğu DAX hakkında herkes bilgi sahibi değildir. Bu makalemizde endeksle ilgili tüm bilmeniz gereken ve DAX Endeksini Etkileyen Faktörler konusuna değineceğiz.  Daha fazla Almanya Borsaları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

DAX Endeksini Etkileyen Faktörler


DAX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alman DAX endeksi hakkında bilmeniz gereken her şey Volkswagen, Adidas ve BMW gibi en büyük 30 Alman şirketinin hisse senetlerini içeren DAX, dünyanın en büyük borsalarından biridir ve genellikle iş ve finans haberlerinden etkilenir. DAX, Alman ve Avrupa ekonomilerinin büyüklüğünü temsil eden bir endeks olarak öne çıkıyor. DAX’ın izlenmesi son derece önemlidir DAX, özellikle piyasa takibi ve yatırım stratejileri açısından yatırımcılar için en önemli göstergelerden biridir. En güvenilir forex Şirketleri hangiler?

 

DAX NEDİR

 

DAX, Almanya’da işlem gören en büyük 30 şirketin piyasa endeksidir. DAX, Almanya’nın ana borsa endeksini oluşturur.

Hisse senetleri Frankfurt Borsası’nda işlem gören ilk 30 Alman şirketinin performansının ardından DAX, Almanya, Avrupa ve Almanya borsalarının genel ekonomik görünümünün bir göstergesi olarak kullanılıyor. Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ? 1987 yılında, Almanya’daki Alman veya İngiliz Dow Jones 30 FT 30 endeksine denk olan, Türkçe Bist 30 ile ifade edilen, çok basit olan DAX endeksini ilk kez oluşturmuştur.

DAX’ı kullanarak Alman pazarına kolayca girebilir ve Avrupa’nın en büyük ekonomisinden faydalanabilir, böylece hem küresel pazardaki hem de iç pazardaki fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Altcoin Nedir? NFT Nedir? Türkiye’nin DAX endeksi işi aracılar aracılığıyla yürütülebilir.

NASDAQ 100 Endeksine Nasıl Yatırım Yapacağınız Konusunda Bilgi Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayın

Dax Endeksine Nasıl Yatırım Yapacağınız Konusunda Bilgi Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayın

Uluslararası Yatırım Sektöründe Lider İsimler ile Çalışmak İsterseniz Bizlere Buradan Ulaşabilirsiniz

DAX Endeksinde Hisse Fiyatları Euro Cinsindendir

Alman para biriminin popüler inancına karşı DAX endeksindeki hisse senetlerinin fiyatları avro para birimi cinsinden işlem görüyor. Bu nedenle izleme ve yorumlama yaparken bu farkı göz önünde bulundurmak gerekiyor.

DAX alım satım para birimi avro cinsinden olduğundan, herhangi bir yatırımcı yabancı bir piyasada alım satım riskini üstlenmenin yanı sıra döviz kuru dalgalanmasına da maruz kalabiliyor. Bu açıdan da DAX 30 endeksine yatırım yapmadan önce kur riskinin bilinmesi önem teşkil ediyor.

DAX Endeksi güncel fiyatını görmek için tıklayabilirsiniz.

 

DAX Endeksini Etkileyen Faktörler

 

 DAX endeksinde meydana gelen hareketlenmeleri etkileyen bazı faktörler mevcuttur. Sadece hisse alım satımları ile endekslerde meydana gelen değişimleri sınırlamak doğru değildir. Dolayısıyla DAX endeksinde yaşanan değişimlerde etkili olan faktörleri sizler için sıraladık. Bu faktörler şu şekildedir.

  • EUR/USD paritesinde meydana gelen düşüş ya da yükselişler 
  • Enflasyon 
  • S&P 500
  • Faiz Oranları
  • Amerikan Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından uygulanan ekonomik politikalar, yaşanan gelişmeler. 
  • Vix endeksinde gerçekleşen düşüş ve yükselişler